Ahşap Otel Mobilyaları

Günümüz dünyasında doğadan uzaklaşıp beton yığınları arasında yaşamını devam ettirmeye çalışan milyarlarca insan dünyanın her köşesine yayılmış durumdadır. Doğadan uzak bir yaşam savaşının içerisinde bulunan insanın doğaya olan özlemi her geçen gün artmaktadır. Pek çok insanın hayalidir, çalışırken veya emekliliğine hak kazandığında daha doğal ve betondan uzak bir yaşam sürmek. Her geçen gün doğaya dönüş özlemini içinde büyüten insanoğlu, şehrin kirliliğinden, trafiğin yoğunluğundan kaçış doğaya sığınmaya çalışmaktadır. Bu doğaya dönüş hevesi ise insanın giyiminden evinde kullandığı mobilyaya kadar pek çok yaşam materyalini de etkilemektedir.

Evlerimizde veya konakladığımız alanlarda sıkça görmeye başladığımız ahşap mobilyalar kerestenin en doğal şeklinden işlenerek elde edilmektedir. Kerestelerin, kesme, delme yöntemi ile elde edilen ahşap mobilyaların pek çok işlemden sonra kullandığımız doğal mobilyaya dönüşmesi oldukça zahmetli ve uzun bir süreç sonunda ortaya çıkmaktadır. İster tamamen ahşaptan yapılsın, ister ahşap kaplama ile üretilsin, hiçbir ahşap mobilyada kesinlikle kimyasal boya veya ilaç içermemesi önemlidir. Bu durumda ağaca doğal yapısı dışında bir malzeme eklenmediği için hem ağacın doğal dokusuna zarar verilmemiş olur, hem de oldukça uzun ömürlü mobilyalar elde edilmiş olur.

Günümüzde insanların şehrin yoğun ortamlarından kaçıp biraz olsun kentin yorgunluğunu üzerinden atmak istediği otellerde de ahşap mobilyalarla karşılaşması tatillerinin güzel bir ortamda olacağının belirtisi olarak görülmektedir. Pek çok otel, motel veya dinlenme tesisi işletmecisi de müşterilerinin memnuniyetlerinin sağlanması ve tesislerinin akılda kalıcı olması ve tavsiye edilirliğinin yüksek olması için ahşap mobilya kullanımına yönelmeye başlamıştır.

Doğal ahşap mobilyaların üretiminde saf ve doğal ortamında yetişen keresteler kullanıldığından dolayı fabrika üretimlerine göre çok daha sağlıklı ve dayanıklı malzeme üretimi yapılması mümkündür. Otel mobilyalarının kullanımının çok daha fazla olması nedeni ile esneklik yapı olan ceviz ve kiraz ağaçları bu alanda lider konumda bulunmaktadır.

Ahşap mobilya kullanımının bir diğer avantajı ise mobilyalarda oluşabilecek bir çizilme veya hafif kırıkların kolayca tamir edilerek mobilyalarınızın her zaman yeni gibi kullanılma imkanı sunmasıdır.

Doğal ahşap mobilyalar, kullanıldığı mekana oldukça hoş bir hava katar ve mekana natürel bir hava katar. Bu nedenle özellikle doğal zenginliklerle bezenmiş yayla veya ormanlı alanlarda yer alan otel, motel, pansiyon gibi çeşitli konaklama alanlarında sıkça kullanılan bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde son yıllarda oldukça fazla rağbet edilen kış turizmi merkezlerinde de ahşap mobilya konsepti oldukça revaçta bulunmaktadır.